Woda butelkowana – jej rodzaje i kilka przydatnych informacji.
Polski rynek wody butelkowanej daje nam ogromny wybór. W sprzedaży są dziesiątki produktów, różniące się nie tylko firmą, wyglądem butelki czy etykiety, ale również składem. Powiecie: „Skład wody? Woda to woda.” Jednakże nie każda woda jest taka sama. Różnią się składem mineralnym, a co za tym idzie, smakiem i właściwościami. Czym więc różni się woda źródlana od wody mineralnej?
Podział wody ze względu na stopień mineralizacji.
Woda butelkowana dzieli się na:
- Wody naturalne źródlane – mineralizacja do 500mg/l. Wody te dobre są dla dzieci, do gotowania, czy do celów higienicznych. Dla osób aktywnych fizycznie zalecane są raczej wody mineralne.
- Wody stołowe- uzyskuje się je poprzez wzbogacenie minerałami wód źródlanych. Dodaje się do niej jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, czy wodorowęglany. Można je pić w dowolnych ilościach.
- Wody naturalne średnio zmineralizowane – 500-1500mg/l. Dobre do celów profilaktyczno – zdrowotnych. Można je pić w dowolnych ilościach.
- Wody naturalne wysoko zmineralizowane –1500 – 4000mg/l. Raczej nie należy podawać dzieciom.
- Wody lecznicze pow. 4000mg/l. Pić po konsultacji z lekarzem.
Zawartość dwutlenku węgla.
Podział wody ze względu na stopień nasycenia dwutlenkiem węgla:
- niegazowana – nie zawiera CO2
- niskonasycona – zawiera do 1500 mg/l CO2
- średnionasycona – zawiera od 1500 do 4000 mg/l CO2
- wysokonasycona – zawiera ponad 4000 mg/l CO2
Uwagi praktyczne.
Zalecane dzienne spożycie wody, razem z wodą zawartą w pokarmach to 1,5 – 2 l dziennie, a w upalne dni nawet ponad 3 l. Woda uboga w minerały może je wypłukiwać z organizmu, szczególnie w trakcie upałów.
Jeżeli nie lubicie wody kwaśnej, kupujcie wody o jak najmniejszej ilości sodu Na+, najlepiej poniżej 5 mg/l.
Na etykiecie obowiązkowo musi być podany skład wody, ogólna mineralizacja (np.zawartość składników mineralnych 650 mg/l) oraz źródło, z którego pochodzi.
Najczęściej w ramach tej samej grupy, czyli np. wody źródlane cena nie ma wpływu na jakość i odwrotnie. Różnice dochodzące nieraz do 300% wynikają z marki producenta, kosztów reklamy, może lepszego i ładniejszego opakowania czy kosztów transportu.
Woda gazowana dłużej zachowuje świeżość, łatwiej gasi pragnienie i szybciej nasyca.
Wody bogatej w wapń nie zaleca się osobom z kamicą nerek, gdyż nadmiar tego pierwiastka w organizmie powoduje powstanie kamieni nerkowych. Za to dla osób z osteoporozą taka woda nadaje się świetnie.
Duża zawartość wodorowęglanów wodzie może pomóc w walce z cukrzycą, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Jak również zobojętnia kwasy żołądkowe, korzystnie wpływając na dolegliwości przy nadkwasocie. Jednak ta sama woda przy chorobie wrzodowej żołądka lub w przypadku ostrego nieżytu pokarmowego może już być niebezpieczna.
Dlatego czytajcie etykiety wszystkich produktów spożywczych, które kupujecie!